Advertisement
Tortaco

State School Superintendent Richard Woods has selected 142 Georgia students to serve on his 2017-2018 Student Advisory Council. Throughout the school year, these middle and high school students will meet with Superintendent Woods to discuss the impact of state policies in the classroom. Members of the Student Advisory Council will also discuss other issues related to education, serve as the Superintendent’s ambassadors to their respective schools, and participate in service projects to benefit schools and students.

“Every year, it is so valuable to hear directly from students through my Student Advisory Council,” Superintendent Woods said. “In the past, we have made direct changes based on student feedback, and I look forward to working with these 142 students who I know will make an impact. I’m so grateful for every student who took the time to apply and share their thoughts.”

Please Support Our Sponsors
Southeast Federal Credit Union
Duff’s Flowers
Bruce & Patten Attorneys

Members were selected from a pool of more than 1,500 students who applied to serve on the council. Students were chosen based on the strength of their essay answers, which focused on their ideas for public education as well as their community service experience. The students selected attend public schools all over the state.

Meetings of the Student Advisory Council will be held October 3, January 16, and April 10 for middle school students and October 4, January 17, and April 11 for high school students. Details will be sent via email to selected students.


2017-2018 Student Advisory Council – Middle School

First Last Grade RESA School System
Abigail-Kathleen Adamson 7 Coastal Plains Tift County Schools
Abraham Morris 8 First Evans County Schools
Addison Payne 7 Northwest Bartow County Schools
Anna Rinker 7 Southwest Grady County Schools
Ansley Halbach 7 Northeast Oconee County Schools
Anthony DuBois II 7 Central Savannah River Richmond County Schools
April Moss 8 First Effingham County Schools
Aravindan Ezhilan 8 Metro Fulton County Schools
Bernard Bentley 8 First Savannah-Chatham Schools
Brayden Fuentes 7 North Cherokee County Schools
Brian Gwinn 8 Central Savannah River Richmond County Schools
Brian Rochester Jr 8 Pioneer Hall County Schools
Brinda Patel 8 Middle Bibb County Schools
Brody Jackson 7 Northeast Barrow County Schools
Catherine Kitchens 8 Metro Fulton County Schools
Chandler Pollard 8 West Douglas County Schools
Christopher Floyd 8 Griffin Fayette County Schools
Clayton Reece 8 Northeast Oglethorpe County Schools
Daniel Belcher 8 Griffin Fayette County Schools
Daniel Brinson 8 Pioneer Lumpkin County Schools
Destiny Hale 7 Northeast Jefferson City Schools
Ella Buscema 8 Metro Douglas County Schools
Ella Harrod 8 Northwest Bremen City Schools
Emily Flair 8 North Cherokee County Schools
Emma Tucker 8 Metro Atlanta Public Schools
Farhan Baig 7 Metro Gwinnett County Schools
Foster Johnson 7 Metro Cobb County Schools
Gabriela Cornier 7 Metro Fulton County Schools
Genelle Miranda 8 Metro Clayton County Schools
Gordon Everett II 8 Griffin Newton County Schools
Hannah Cortes 7 First Appling County Schools
Harmony Brantley 8 Okefenokee Ware County Schools
Harrison Whitmore 7 Griffin Spalding County Schools
Ina Purvis 8 Heart of Georgia Dodge County Schools
Isaiah Lindsay 7 Central Savannah River Richmond County Schools
Jacob Harper 8 Southwest Pelham City Schools
Jalisa Williams 8 Middle Jones County Schools
James Bennett 8 Pioneer Hall County Schools
Jazmin Gauthier 8 Chattahoochee Flint Dooly County Schools
Jennifer Bennington 8 Middle Jasper County Schools
Jordan Fielding 8 Central Savannah River Richmond County Schools
Jordan Thomas 8 Griffin Fayette County Schools
Juliana Ponciano 8 Okefenokee Ware County Schools
Kalaezia Collins 7 Metro Douglas County Schools
Kanarvoius Turner 8 Chattahoochee Flint Dooly County Schools
Ka’Various Perry 8 West Troup County Schools
Kaylin Baker 7 Metro Fulton County Schools
Kelly Coles 8 Northeast Barrow County Schools
Lukas Boykin 8 First Wayne County Schools
Madaline Price 7 Okefenokee Ware County Schools
Madelynn Griffin 8 Central Savannah River Columbia County Schools
Makina Edmond 8 Heart of Georgia Dodge County Schools
Mary Beth Lowe 8 Metro Forsyth County Schools
Michelle Cho 8 Northwest Catoosa County Schools
Myles-Anthony Johnson 8 Metro DeKalb County Schools
Nealy Hiers 8 Coastal Plains Lowndes County Schools
Nolan Harbison 8 Coastal Plains Lowndes County Schools
Palyce Berrian 7 Metro Cobb County Schools
Rapture Vaughn 8 Metro Atlanta Public Schools
Shakira Farley 8 Middle Georgia Academy for the Blind
Siya Patel 8 Griffin Henry County Schools
Tresea Borders 8 Griffin Fayette County Schools
Trevor Booton 7 West Troup County Schools
Virkah Rivers 8 Central Savannah River Richmond County Schools
William Jent 8 North Pickens County Schools
William Pitts 8 West Troup County Schools
Zechariah Fuller 8 Metro Cobb County Schools

 

2017-2018 Student Advisory Council – High School

First Last Grade RESA School System
Alexandra Vela 11 Metro Gwinnett County Schools
Alexys Davis 12 Northwest Floyd County Schools
Alisha Patel 12 Middle Houston County Schools
Alivia Rukmana 11 First Savannah-Chatham Schools
Allie Peagler 12 First Wayne County Schools
Alora Barden 12 Heart of Georgia Dodge County Schools
Angelica Santiago 10 Northwest Paulding County Schools
Anna Fournaris 11 North Cherokee County Schools
Anna Poole 10 West Coweta County Schools
Anthony Johnson 12 Griffin Henry County Schools
Arman Bryan 12 Griffin Henry County Schools
Ashford Bennett 10 Northeast Elbert County Schools
Benjamin Trofemuk 10 Middle Bibb County Schools
Brendan Bowman 11 Northeast Athens-Clarke County
Caleb Moore 11 Southwest Thomas County Schools
Camryn Flores 11 Metro Gwinnett County Schools
Caroline Beach 10 Northeast Madison County Schools
Cecile Choudhury 9 Chattahoochee Flint Muscogee County Schools
Claire Few 11 First Savannah-Chatham Schools
Daley Culberson 9 Northwest Walker County Schools
Daniela Morales 12 Middle Houston County Schools
Day Story 12 Worth County Schools
Derrick Buie Jr. 11 Griffin Fayette County Schools
Detrich Wadley 10 West Harris County Schools
Dimmazio Barton 11 Central Savannah River Richmond County Schools
Emma Keaton 12 Southwest Lee County Schools
Ethan Nguyen-Tu 10 Central Savannah River Richmond County Schools
Eva Hobson 11 West Carrollton City Schools
Gregory Bell 12 Metro Fulton County Schools
Halli Collins 12 Metro Gwinnett County Schools
Hannah Marriaga 12 West Coweta County Schools
Harold Murray 11 Okefenokee Charlton County Schools
How’Ron Nesbitt 10 Metro Gwinnett County Schools
Isabella Martinez 10 First Bryan County Schools
Jackson Newton 12 Okefenokee Pierce County School District
Jacqavious Clines 10 Coastal Plains Tift County Schools
Jada Burke 12 Oconee Putnam County Schools
Jalil Cooper 9 Metro Atlanta Public Schools
Jayla Pullen 11 Metro Cobb County Schools
Jessie DeCosta 12 Pioneer Fannin County Schools
Jordan Perez 10 West Paulding County Schools
Josue Gomez 11 Central Savannah River Columbia County Schools
Julia Palazzolo 12 Northwest Calhoun City Schools
Kate Cullen 11 Griffin Fayette County Schools
Katelin Stecz 12 Coastal Plains Lowndes County Schools
Kendall McShane 11 Pioneer Habersham County Schools
Ki Riddle 10 First Wayne County Schools
Kinnley Coffman 10 Central Savannah River Columbia County Schools
Kristi Childers 9 Heart of Georgia Wilcox County Schools
Kystyn Lundy 12 Southwest Seminole Coutny Schools
Lauren Burgess 12 Coastal Plains Lowndes County Schools
Luke Michaelis 9 Northeast Fulton County Schools
Mary Kitchens 12 Metro Fulton County Schools
Mary Watson 12 Coastal Plains Colquitt County Schools
Matthew Bartel 11 Metro DeKalb County Schools
Matthew Willis 11 Southwest Pelham City Schools
Meghan Hobbs 12 First Jeff Davis Schools
Nathaniel Arney 11 Metro Fulton County Schools
Nicklaus Proctor 11 Northwest Gordon County Schools
Nidhi Manikkoth 10 Metro Cobb County Schools
Noah Buice 10 Griffin Lamar County Schools
Noah Merck 12 Pioneer Hall County Schools
Paisley Williams 10 Chattahoochee Flint Muscogee County Schools
Patrick Chappel 11 Chattahoochee Flint Muscogee County Schools
Remington Youngblood 12 Metro Forsyth County Schools
Ryan Cobelli 12 Metro Cobb County Schools
Sakeli Givens 12 Chattahoochee Flint Muscogee County Schools
Tiffany Smith 12 Middle Georgia Academy for the Blind
Tithi Patel 12 Southwest Pataula Charter Academy
Tori Kirkland 10 Metro Douglas County Schools
Tucker Felkins 12 Heart of Georgia Bleckley County Schools
Victoria Clark 11 Metro Clayton County Schools
William Diestel 12 First Glynn County Schools
Wyatt Griffin 9 Metro Douglas County Schools
Zalin Dennard 12 Heart of Georgia Dodge County Schools
Please Support Our Sponsors
Hops & Haze

Leave a Reply