Picture credit - Georgia Department of Education - State School Superintendent Richard Woods

State School Superintendent Richard Woods has selected 120+ Georgia students to serve on his 2018-2019 Student Advisory Council. Throughout the school year, these middle and high school students will meet with Superintendent Woods to discuss the impact of state policies in the classroom. Members of the Student Advisory Council will also discuss other issues related to education, serve as the Superintendent’s ambassadors to their respective schools, and participate in service projects to benefit schools and students.

“Every day, I’m faced with choices that will directly affect Georgia’s kids,” Superintendent Woods said. “Because of the students who serve on this council, I’m better able to make sound, informed decisions. I deeply value their input and involvement.”

Members were selected from a pool of nearly 1,000 applicants who applied to serve on the council. Students were chosen based on the strength of their essay answers, which focused on their ideas for public education as well as their community service experience. The students selected attend public schools all over the state, in every RESA district in Georgia.

Meetings of the Student Advisory Council will be held October 10, November 28, February 5, and May 13 for middle school students and October 11, November 29, February 6, and May 14 for high school students. Details will be sent via email to selected students.

2018-2019 Student Advisory Council – Middle School

First Last Grade RESA School System
Aaron Yang 7 Northeast Georgia Oconee County
Addison Payne 8 Northwest Georgia Bartow County
Anna Rinker 8 Southwest Georgia Grady County
Aurelia Brown 7 Northeast Georgia Commerce City Schools
Autumn Parham 8 Pioneer Lumpkin County
Barrett Nardi 8 Heart of Georgia Dodge County
Belle Solomon 7 West Georgia Troup County
Brayden Fuentes 8 North Georgia Cherokee County
Brett Lance 8 Northwest Georgia Bartow County
Brice Nunnallee 8 Central Savannah Columbia County
Camryn Vaughn 8 Heart of Georgia Dodge County
Chance Ruiz 7 Central Savannah SAIL Charter
Charlie Wheeler 7 Northeast Georgia Jackson County
Chason Bell 7 Metro Gwinnett County
Cooper Davis 8 Metro Fulton County
Corey Suber 7 Northeast Georgia Commerce City Schools
Dani Mendell 7 Northeast Georgia Oconee County
Daven Sears 8 Chattahoochee-Flint Quitman County
Dee Oliver 8 Pioneer Franklin County
Diya Rao 8 Griffin Henry County
Emily Pahuamba 8 Pioneer Habersham County
Emma Harris 8 Middle Georgia Peach County
Eres David 8 Griffin Henry County
Gabriella Miller 8 Middle Georgia Monroe County
Gianna Thompson 7 Metro Forsyth County
Grace Risinger 8 Northwest Georgia Paulding County
Grant Miller 8 Metro Cobb County
Hadleigh Bell 8 First Wayne County
Hannah Cortes 8 First Appling County
Harrison Whitmore 8 Griffin Griffin-Spalding County
Ila Prabhuram 8 North Georgia Cherokee County
Isabella Cardoza 7 Griffin Henry County
Isabella Salcedo 7 Coastal Plains Lowndes County
Jack Gaines 8 Pioneer Franklin County
Jackson Hill 7 Coastal Plains Valdosta City Schools
Jason Jones 8 Metro Decatur City Schools
Jenna Woodard 8 Heart of Georgia Dodge County
Jessica Hicks 8 West Georgia Coweta County
Jessica James 7 Middle Georgia Georgia Academy for the Blind
Jodi Lopez 8 Southwest Georgia Grady County
John Lane 7 Central Savannah Columbia County
Kailey Whigham 8 Chattahoochee-Flint Quitman County
Katelyn Barrett 7 First Effingham County
Kendrian Bell Jr 8 Metro Clayton County
Kenzlee Blanton 7 First Wayne County
Kimora Mowatt 8 Heart of Georgia Laurens County
Kylei Cutts 8 Coastal Plains Tift County
Macire Kebe 8 Metro Gwinnett County
Mollie Lane 7 First Evans County
Nathaniel Dula 7 Metro Gwinnett County
Nigel Savage 8 Griffin Fayette County
Phillip Porter 8 Metro Forsyth County
Preston Taylor 8 Northwest Georgia Paulding County
Sara Gore 8 Central Savannah Jefferson County
Sean Czerner 8 North Georgia Cherokee County
Simon Toney 8 Central Savannah Columbia County
Sofia Ali 7 Middle Georgia Bibb County
Trenton Brockington, Jr. 8 First Savannah-Chatham County
Trevor Booton 8 West Georgia Troup County
Ty’Zairea Ceaser 8 Chattahoochee-Flint Quitman County
Vyjayanthi Burma 8 Metro Fulton County
Walker Barrett 8 Pioneer Hall County

 

 

2018-2019 Student Advisory Council – High School

Student Grade RESA District School District
Aaliyah Phillips 11 West Georgia East Coweta High School Coweta County
Aaron Brooks 10 Middle Georgia Jasper County High School Jasper County
Aaron Johnson 11 Metro Westlake High School Fulton County
Abby Matthews 11 Northwest Georgia Woodland High School Bartow County
Alana Murray 10 Metro Alliance Academy for Innovation Forsyth County
Alex Benoit 10 Northeast Georgia Oconee County High School Oconee County
Alexandra Cochon 9 Okefenokee Ware County High School Ware County
Alexandra Comportie 12 Middle Georgia Houston County High School Houston County
Andres Batocletti 9 Metro Kennesaw Mountain High School Cobb County
Annabelle Howard 9 Okefenokee Charlton County High School Charlton County
Arnav Jain 11 Metro Gwinnett School of Mathematics, Science and Technology Gwinnett County
Audrey Long 12 Metro Chapel Hill High School Douglas County
Austin Daman 12 North Georgia Gilmer High School Gilmer County
Ben Trofemuk 11 Middle Georgia Academy for Classical Education Bibb County
Brady Jacobs 12 Northwest Georgia Coosa High School Floyd County
Caleb Moore 12 Southwest Georgia Thomas County Central High School Thomas County
Caleb Smith 12 Heart of Georgia Wheeler County High School Wheeler County
Cameron Cromer 9 Southwest Georgia Westover High School Dougherty County
Caroline Beach 11 Northeast Georgia Madison County High School Madison County
Chandler Harris 9 Griffin Impact Academy Henry County
Cristian Vergara 12 Northwest Georgia Dalton High School Dalton City
Daizha Outlaw 12 Middle Georgia Mary Persons High School Monroe County Schools
Daley Culberson 10 Northwest Georgia Ridgeland High School Walker County Schools
Elizabeth-Anne Thornton 10 Coastal Plains Valdosta High School Valdosta City
Eva Hobson 12 West Georgia Carrollton High School Carrollton City
George Moore 11 Pioneer Stephens County High School Stephens County
Griffin Richie 10 Metro Henry W. Grady High School Atlanta Public Schools
Haley Alexander 12 Coastal Plains Tift County High School Tift County
How’Ron Nesbitt 11 Metro Mill Creek High School Gwinnett County Schools
Imani Gunnison 11 Metro Heritage High School Rockdale County
Isabella Martinez 11 First District Richmond Hill High School Bryan County Schools
Isabelle Kinsey 9 Pioneer Dawson County  Junior High Dawson County
Janea Clark 11 Chattahoochee-Flint Stewart County High School Stewart County
Jersey Scott 10 Oconee Johnson County High School Johnson County
Jordan Washington 11 Metro Chapel Hill High School Douglas County
Judy-Ita Charles 12 Middle Georgia Georgia Academy for the Blind State Schools
Justice Evans 9 Metro Mundy’s Mill High School Clayton County
Kaitlin Quick 11 Pioneer Stephens County High School Stephens County
Kamissha Miles 12 Heart of Georgia Dublin High School Dublin City
Kandon Fears 9 Metro DeKalb School of the Arts DeKalb County
Kayana Barber 9 Southwest Georgia Monroe Comprehensive High School Dougherty County
Kaylee Tam 10 CSRA Thomson High School McDuffie County
Kerli Williams 12 First District Jeff Davis High School Jeff Davis County
Khidhr Kotaria 10 Chattahoochee-Flint Columbus High School Muscogee County
Khlanna Gibson 10 Griffin Stockbridge High School Henry County
Levi Bell 11 Northeast Georgia Jefferson High School Jefferson City
Maddie Key 12 Middle Georgia Houston County High School Houston County Schools
Maliyah Howell 11 Griffin Upson-Lee High School Thomaston-Upson County
Margaret (Megan) Chang 10 Metro George Walton Comprehensive High School Cobb County
Mary Beth Lowe 9 Metro Forsyth Central High School Forsyth County Schools
Mason Dill 11 West Georgia Carrollton High Schools Carrollton City Schools
Matthew C. Page 11 Coastal Plains Lowndes High School Lowndes County Schools
Myla Awuah 12 Metro Charles R. Drew High School Clayton County
Nealy Hiers 9 Coastal Plains Lowndes County Schools
Nigeria Demmons 12 CSRA Academy of Richmond County Richmond County Schools
Noah Buice 11 Griffin Lamar County  High School Lamar County
Ross LeRoy 12 CSRA Lincoln County High School Lincoln County
Sage Perez 11 First District Glynn Academy High School Glynn County
Sydney Bell 11 Oconee North Oconee High School Oconee County
Tirth Patel 10 Southwest Georgia Pataula Charter Academy Pataula Charter Academy
Victoria Clark 12 Metro Jonesboro High School Clayton County
Zakwan Khan 11 North Georgia Woodstock High School Cherokee County
Print Friendly, PDF & Email

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here